Pre územie Slovenska sa používa niekoľko typov kartografických zobrazení, t.j. mapových projekcií. Najčastejšie ide o nasledovné kartografické zobrazenia – mapové projekcie:
- Křovákovým zobrazovacím a súradnicovým systémom boli vytvorené základné topografické mapy z územia Slovenska. Bolo použité dvojité konformné zobrazenie Besselovho elipsoidu najprv na zmenšenú guľu a z gule na kužeľový plášť s vyjadrovaním polohy cez súradnicový systém S-JTSK. Zobrazenie navrhol v roku 1922 Ing. Josef Křovák pre územie vtedajšieho Československa.
- Gauss-Krügerove zobrazenie a súradnicový systém sa použili na tvorbu vojenských topografických máp. Bolo použité neperspektívne valcové rovníkové zobrazenie elipsoidu do roviny s vyjadrovaním presnej polohy cez súradnicový systém S-42. Uhlové skreslenie je nulové a maximálne dĺžkové skreslenie je 0,62 m na 1 km.
- UTM – Universal Transverse Mercator je konformné valcové zobrazenie v priečnej polohe, definované z elipsoidu WGS84. Zemský povrch je rozdelený na poludníkové pásy. Každý poludníkový pás je zobrazený na samostatnú zobrazovaciu plochu. UTM zobrazenie je matematicky totožné s Gauss-Krügerovým, v podstate sa jedná len o jeho modifikáciu. Súradnicový systém má označenie ako globálny súradnicový systém (WGS84) a využívajú ho navigačné systémy GPS.
Podľa Koreňa (1996) sa musia pri spracovaní údajov v prostredí GIS brať do úvahy minimálne tri kartografické zobrazenia, čiže mapové projekcie:
- zobrazenie vstupných údajov,
- zobrazenie, v ktorom sa s údajmi bude pracovať,
- zobrazenie konečných výstupov.
Napr.:
- zobrazenie vstupných údajov – zdrojová mapová projekcia (plochy travinnej vegetácie v Gauss-Krügerovom zobrazení a súradnicovom systéme S-42 z vojenského mapového diela v mierke 1 : 25 000),
- zobrazenie, v ktorom sa s údajmi bude pracovať – k plochám travinnej vegetácie sa pridá informácia o územnej ochrane v Křovákovom zobrazení a súradnicovom systéme S-JTSK,
- zobrazenie konečných výstupov – geografické informácie v UTM zobrazení a súradnicovom systéme WGS84, určené pre GPS terénne mapovanie.
Väčšina údajov pochádza z rôznych mapových podkladov, ktoré boli vyhotovené rôznym kartografickým zobrazením a v rôznych mierkach. Dôležitou súčasťou efektívnej tvorby geografických informácií (databáz), analýz a zároveň aj ich výstupov (mapových), je podľa Koreňa (1996) prevod údajov do jednotného súradnicového systému. V mnohých prípadoch sa jednotlivé zobrazenia zhodujú. Stáva sa, že vstupné údaje a požadovaný výstup majú iný typ zobrazenia, než v akom sa v prostredí GIS aktuálne pracuje. V takomto prípade je potrebná transformácia údajov zo zdrojového zobrazenia do požadovaného zobrazenia.
Výber správneho kartografického zobrazenia, t.j. mapovej projekcie a súradnicového systému, je pri práci s údajmi v GIS veľmi dôležitým krokom. Výber závisí na nasledovných faktoroch:
- zdroj údajov,
- kvalitatívne a kvantitatívne požiadavky na mapovú interpretáciu údajov.